Ma jelentette be párttá alakulását a Lehet Más a Politika, röviden LMP. Júniusban, az Európa Parlamenti választáson már indulnak is. Programjuk ködös, jelöltjük még nem ismert, de mást ígérnek, mint mások.
Ez rossz hír az SZDSZ-nek, mert az LMP-alapító és korábban SZDSZ-szavazó Schiffer András nyíltan kritizálja a szabad demokratákat, és a párt 20 éves tevékenységében csalódott egykori szavazóit könnyen a maga oldalára állíthatja. Íme egy példa 2006 novemberéből, melyben Schiffer keményen kiosztja az SZDSZ-t és vezetőit: "Az SZDSZ mélypontjait nehéz rangsorolni".
Ez rossz hír az MSZP-nek, mert az ismert jogvédő és fiatal, jobbára ismeretlen barátai ahelyett, hogy a jogvédelem élharcosának mutatkozó miniszterelnök mögé állnának, a jelenlegi kormány és a szocialista párt kritikájával sem fukarkodnak. Íme egy példa 2006 októberéből, melyben Schiffer András hazugnak nevezi Gyurcsány Ferencet: "Az őr felelőssége"
Ez rossz hír a Jobbiknak, mert a környezetvédő-modern-nemzeti-demokrata imidzset viselő optimista LMP alternatívát mutat a fiatalok számára a radikális konzervatív szélsőséghez képest.
Kinek jó a hír? Mindenkinek ebben az országban, hiszen minden új politikai szervezet (ideértve a Jobbikot is) megjelenése új vért hoz a belpolitika lelassult keringésébe: a friss és harcos konkurencia az elkényelmesedetteket és a feltörekvőket egyaránt keményebb munkára ösztönzi.
Jó a hír a tegnapi, első postunkban emlegetett Publius Hungaricus számára, aki az új politikai műhelyek megteremtésének fontosságát publikálta az indexen. (Ugyanott, ahol Schiffer is közzétette legfrissebb anyagait. Lehet hogy rájöttünk, kicsoda PH?)
Kinek jó a hír nagyon? A Fidesznek, mert a fiatalokat egyre kevésbé képes megszólítani, az LMP-vel együttműködnie sok területen szinte magától értetődő. Ne felejtsük el, hogy Sólyom László annak a Védegyletnek a támogatásával lett köztársasági elnök, melyben Schiffer András vezető pozíciót töltött be. Schiffer véleménye a 2006-os rendőrattackról pontosan ugyanaz, mint a Fideszé, s megjegyzi azt is: "Gyurcsány Ferenc nem demokrata" "Vonjuk le a 2006. őszi véres események tanulságait!"
Megoldja-e a problémákat az LMP? Rövid távon valószínűleg nem, mert a párt egyelőre kicsi, szervezetlen és állítólag nincs anyagi háttere sem. Hogy a pazar publicisztikákon és szúrós interjúkon túllépve Schiffer és társasága képes-e a gyakorlatban működő rendszereket építeni: kérdéses. A Lehet Más a Politika elnevezés a jelenlegi erőkhöz képest határozza meg önmagát, kritikusi viszonyt osztva magának. A kívülállás addig tarthat, míg a fent említett szimpatizánsi körök meg nem erősítik. Akkor aztán, a brüsszeli vagy a budapesti parlament falai között már kevés lehet és roncsolódhat az elméleti, hótiszta ellenzéki szerepkör. Lásd: SZDSZ elméletben vs. gyakorlatban.
Az LMP valódi helyét és értékét a tettei adják majd meg: kikkel és milyen kompromisszumokat köt, milyen konstruktív programja lesz és hogyan kezeli saját várható botrányait. Az LMP ma még nem más, mint egy felfújódóban lévő választási lufi: de még lehet ennél több és lehet meglepően más is.
A weben: http://lehetmas.hu/